איזה מערכות כיבוי אש צריך לבית

בחירה נכונה של מערכת כיבוי אש יכולה להציל חיים ולמנוע נזקים בלתי הפיכים גם בדירות או בתים פרטיים. הכי חשוב לבחור מערכת שמתאימה לגודל הבית ומספר החדרים, אך כדאי להשוות בין המערכות גם לפי המפרט הטכני והביצועים

יש סוגים שונים של מערכות כיבוי אש שבהם אפשר להשתמש על מנת להגן על הבית הפרטי. עד לפני מספר שנים, הגנה מן הסוג הזה נחשבה בלתי אפשרית כי המערכות היו מיועדות רק לשימוש מסחרי או תעשייתי בלבד. אבל כיום יש דרישה גבוהה לשילוב של מערכות כיבוי וגילוי אש גם בבתים פרטיים והן אף מוכיחות את עצמן ברגעי חירום.

למה צריך מערכות כיבוי?

המטרה העיקרית של מערכת כיבוי אש היא לאפשר התמודדות עם ההתלקחות והשריפה בלי צורך במעורבות של בן אדם. כדי שהמערכת תשיג את המטרה הזו, עליה לפעול באופן אוטומטי מיד ברגע שבו מתחילה דליקה. לכן, השלב הראשון כולל הפעלת גלאי עשן. 

החשיבות של גלאי עשן

בכל בית ודירה צריכים לשלב מערכת כיבוי אש שיש בה גלאי עשן יעיל. כאן האפשרויות שעל הפרק נעות בין גלאי אופטי, גלאי קרן או גלאי יניקה. במקרים אחרים, אפשר להשתמש גם בגלאי להבה או בגלאי חום. 

איך מכבים את האש?

החלק הפרקטי של מערכת כיבוי אש לבית מבוסס כאמור על אמצעי הכיבוי עצמם. כאן ההבדל העיקרי הוא בין מערכת ספרינקלרים לבין מערכת שמטרתה כיבוי של האש בגז. לשם השוואה, יש גם אמצעים ידניים יותר ובהם שימוש במטפים. בבתים גדולים עם מספר מפלסים למשל, אפשר לשלב מערכת ספרינקלרים בקומת המגורים או השינה ולהציב מספר מטפים ליד הכניסה, במעברים, בחצר או במקומות אחרים אשר נחשבים מועדים לפורענות.

מה ההבדל בין סוגי המערכות?

כל סוג של מערכת כיבוי אש לבית צריכה לפעול בצורה מהירה ותוך הקפדה על סטנדרטים מחמירים של בקרת איכות ובטיחות. הבעיה היא שבעלי הבתים עצמם לא תמיד מודעים להבדלים בין המערכות, לכן יש מספר פקטורים שאותם הכי חשוב לקחת בחשבון:

א. עלות ההתקנה של המערכת – מערכת כיבוי אש לבית לא אמורה לגרום לחריגה מתוך מסגרת התקציב. בין אם מדובר על בית גדול וצמוד קרקע או על דירה קטנה בבניין מגורים משותף, כדאי להתייעץ עם בעלי מקצוע לגבי עלות המערכת ועלות ההתקנה. אלו מחירים שאותם מקבלים בנפרד, גם כי ההתקנה לא תמיד מבוצעת על ידי אותה חברה שממנה רוכשים את המערכת.

ב. סוג הפעולה של המערכת – הסיכון בבית הוא זה שקובע איזו מערכת תוכל לפעול בצורה היעילה ביותר. בשביל להתמודד עם הסיכון, מביאים בחשבון את פתרונות המיזוג וקירור האוויר ואת המיקום של לוחות החשמל. בשלבים המוקדמים של בחירת מערכות כיבוי אש לבתים פרטיים, צריך גם לבדוק את מידת הסיכון של מערכות חשמל ישנות.

ג. תחזוקת מערכות כיבוי – מערכות כיבוי אש מכל סוג זקוקות לתחזוקה תקופתית. אבל בעוד במשרדים ובתי עסק יש בדרך כלל חברה שמתמחה בזה ולוקחת אחריות על הנושא, בבתים פרטיים האחריות היא בידיים של הלקוחות. בשביל להבטיח פעולה תקינה של המערכת בשעת חירום, חשוב להקפיד על תחזוקה לפי הנחיות היצרן.

כך בוחרים את המערכת המתאימה

בבית פרטי צריך מערכות כיבוי שכוללות גלאי עשן, ספרינקלרים וכמובן מטפים. אם מתלבטים לגבי מידת ההתאמה של כל גלאי אל חלל הפנים או מספר החדרים שיש בבית, אפשר להתייעץ עם בעלי מקצוע ולקבל הצעת מחיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s