מי חייב להתקין מערכות לגילוי וכיבוי אש?

אין איש שיחלוק על כך, כי התקנה של מערכות לגילו אש ועשן, וכן מערכות אוטומטיות לכיבוי אש כמו ספרינקלרים, הן מערכות שיכולות להציל חיים ולהיות חיוניות במקרי חירום. עם זאת, עולה כמובן השאלה, מי חייב להתקין את המערכות הללו בעצם? יש לזכור כי התקנתן לא זולה, ולעתים אפשר שלקו לחלופות אחרות (כמו מטפים) אם אינכם מחויבים בכך. עם זאת כפי שתגלו מיד, רוב המבנים בישראל ממילא מחייבים את ההתקנה של המערכות הללו.

מערכות גילוי אש

אז מי חייב ומי לא?

  • מי לא חייב? – על מנת להגדיר בצורה טובה מיותר מי חייב להתקין מערכות ספרינקלרים ומערכות לגילוי אש, נעשה זאת דווקא על דרך השלילה ונבין מי לא חייב בכך. החוק קובע כי מבנים חד קומתיים על פי רוב, אינם זקוקים להתקנה של המערכות הללו (על הסייגים נפרט בהמשך). כמו כן, בנייני מגורים שהם נמוכים ואינם רבי קומות, אינם מחויבים בהתקנת האזעקות בכל קומה ואינם מחויבים בהחזקת המערכות לכיבוי אש בכל קומה – אם כי הם כן חייבים להחזיק בציוד כלשהו לכיבוי האש – זאת אומרת שכן יש צורך להחזיק למשל מטפים, גלגלונים, שיהיה בקרבה ברז כיבוי אש וכיו"ב. אפשר כמובן להחליף זאת במערכות אוטומטיות לגילוי וכיבו יאש אם רוצים. כמו כן, יש חובה בהחזקת מערכות אוטומטיות לכיבוי אש במקומו תרגישים במבנה – למשל בחדר האשפה, במחסנים, וכיו"ב.
  • מתי חובה בבניין חד קומתי? – כאמור, ישנו סייג חשוב למבנים חד קומתיים, שכן מחויבים בהתקנת מערכות לגילוי אש ועשן וכן למערכות אוטומטיות לכיבוי אש כגון ספרינקלרים. הסייג הוא במידה והבניין לא משמש למגורים, ויש בו תפוסה גבוהה של בני אדם. החובה היא לרוב למבני ציבור שונים כגון למשל מבני חינוך, וכן מבני תפילה (בתי כנסת, מסגדים וכו'). מאחר שהם מאחסנים כמות גבוהה מאד של בני אדם – ברור מדוע יש בהם חובת התקנה למערכות הללו.
  • הכרח חלקי – ישנם סוגים מסוימים של מבנים שלגביהם יש חובה חלקית. כך למשל בנוגע לדיור מוגן שהוא צמוד קרקע ולא כולל יותר משתי קומות – עבור דיור מסוג זה, חובה להתקין מערכות לגילוי אש ועשן וחובה שיהיה ציוד לכיבוי אש – אך אין חובה שתהיה מערכת ספרינקלרים אוטומטית להפעלה, משום שהמבנה איננו גבוה וממילא איננו יכול להיות מאוכלס מידי.
  • וכל היתר? – חשוב לציין שכל מבנה מגורים שגבוה יותר מ-29 מטר מעל פני הקרקע, וכן מבנים מסחריים ומבני ציבור רבים, בין שהם חד קומתיים או רב קומתיים – כולם חייבים בהתקנת מערכות לגילוי וכיבוי של אש שפועלות באופן אוטומטי.

ולכן לא כדאי לשחק עם החוק

שימו לב כי הוראות החוק הללו אינן סתמיות – הן נכתבו מתוך ניסיון רב ומתוך אסונות העבר. מעבר ליתרון בשמירה על החוק ואי קבלת קנס – אתם יכולים כך לשמור בצורה הרבה יותר טובה על חייכם.